Benno Arzt, f.1941'Garden-Party'

Benno Arzt, f.1941 "Garden-Party". Akryl på duk, signerad a tergo, daterad - 2010. 140 x 100 cm. Djup: 10 cm. Benno Simon Arzt f. 1941 i Stockholm, utbildad på Otte Skölds Målerskola 1960-61 och har dessutom studerat 2 år hos professor Lord Aristo i Jerusalem. Han målar med starka färger i akryl. Han gör också träskulpturer som han färglägger i samma starka manér. Han har varit aktiv konstnär i Israel från 1997-99. Han har bl.a. ställt ut på Gundrum Art i Halmstad, Gallerie Fine Art i Eilat, Israel samt i Jerusalem, Tel Aviv, Ungern och Tyskland. Benno Artz har dekorerat skolor och rådhus i Israel samt en bank mm i Lund, Sverige. Hans verk finns representerade på Jerusalem Modern Art samt i Art Galleria i Eilat, Israel.

Utropspris: 9 060 SEK

Region: Skåne

Inlagd: 2011-09-27 02:16 CET

Tid på Barnebys: 932 dagar

Avslutades: 27 september 2011

Avslutade auktioner som passar din sökning "Benno Arzt, f.1941'Garden-Party'"

Michael Kadaz f. 1980

Michael Kadaz f. 1980, akryl på latexduk. Signerad a tergo. 150x100 cm. JH Transport erbjuder transport av denna vara till en kostnad av DKK 300 + dansk moms till JH's lager i Odense eller Ishöj, Danmark.

Utropspris: 33 300 SEK

Avslutades: 13 maj 2011

Mer info: "Michael Kadaz f. 1980"

J. Heijer Kvinnoporträtt i 1700-tals stil

J. Heijer (f. 1876-). Kvinnoporträtt i 1700-tals stil. Sannolikt kopia efter ett 1700- tals porträtt. Oljemålning på duk. Mått 84 x 73 cm inklusive ram. Signerad J. Heijer samt daterad 1957. Framstår med krakelyr samt färgbortfall.

Utropspris: 770 SEK

Avslutades: 11 januari 2013

Mer info: "J. Heijer Kvinnoporträtt i 1700-tals stil"

Gina Cinnamoni, 'Childhood memories', akryl

Gina Cinnamoni, f.1984. Akryl på duk. A tergo titulerad samt signerad. 100x100cm.

Utropspris: 770 SEK

Avslutades: 24 november 2012

Mer info: "Gina Cinnamoni, 'Childhood memories', akryl"