Karl Helgo, (pseud. Karl Helmer Karlsson 1913-?) (bus)

Karl Helgo, (pseud. Karl Helmer Karlsson). Landskap, olja på duk, 47 x 117 cm. inkl. ram. Transportbyrån erbjuder transport av denna vara till närmaste Lauritz.com auktionshus i Sverige. Se mer i transportmöjligheter längre ner på sidan. JH Transport erbjuder transport av denna vara till en kostnad av DKK 375 till JH's lager i Odense eller Ishöj, Danmark.

Utropspris: 750 SEK

Region: Skåne

Inlagd: 2012-01-02 18:01 CET

Tid på Barnebys: 837 dagar

Avslutades: 2 januari 2012

Avslutade auktioner som passar din sökning "Karl Helgo, (pseud. Karl Helmer Karlsson 1913-?) (bus)"

Igge Karlsson f. 1932 bus

Igge Karlsson f. 1932. Komposition med hästar, färglitografi, nr. 230/260. Bildytans mått 63x47 cm. Rammått 69x53 cm. Signerad och daterad Igge K -82. Ej examinerad ur ram. Transportbyrån erbjuder transport av denna vara till närmaste Lauritz.com auktionshus i Sverige. Se mer om kostnad i transportmöjligheter nedan. JH Transport erbjuder transport av denna vara till en kostnad av DKK 375 till JH's lager i Odense eller Ishöj, Danmark.

Utropspris: 750 SEK

Avslutades: 3 maj 2012

Mer info: "Igge Karlsson f. 1932 bus"

SIRI DERKERT, blyertsteckning, sign o dat -44.

Föreställande Honorine Hermelin och Elisabeth Tamm, Fogelstad. Bildstrl. 22x35. Teckningen gavs som en gåva till Barbro Hermelin från Siri sommaren 1944. Bukipedia Siri Derkert föddes i Stockholm 1888 och dog 1973. Hon är känd som bildkonstnär, grafiker och skulptör. Hon utbildade sig vid Althins målarskola, Konstakademien i Stockholm och vid den kvinnliga medborgarskolan, som drevs av Fogelstadsgruppen. Hennes studier utomlands innefattade både Frankrike, Spanien och Italien. Hon arbetade i alla material, var expressionist, likväl som kubist och fauvist i sin stil. Kom till Paris 1913, där hon kom i kontakt med det kubistiska bildspråket. Under 1915-16 målade hon porträtt och stilleben i fasettkubistisk stil. Färgerna är svala och eleganta, ljusare och mörkare nyanser utgör fasetterna i dessa bilder som starkt skiljer sig från hennes senare måleri. Härefter lät hon måleriet vila i närmare tio år. Först i mitten av 20-talet började hon måla på nytt i en realistisk stil. Modeller blev hennes tre barn, som hon avbildade både i stilla porträtt och livliga reportage. 1933 ändras Siris tillvaro och konsten vändes inåt och fylldes av ängslan och otrygghet. De realistiska formerna löstes upp, bara några få streck gav en aning om motivet. Det formförintade extatiska måleriet avlöstes i slutet av decenniet av ett nytt intresse för formproblem, som under krigsåren uttrycktes i skulptur. 1944 fick hon sitt genombrott sedan hon mött en ny värld på Fogelstad, medborgarskolan för kvinnor. Hon greps återigen av experimentlusta, som ledde till återgång till kubismen och nya uttrycksformer som collage och en primitiv och förenklad teckenkonst, som ristades i metall eller blästrades i betong. Östermalmstorgs tunnelbanestation.År 1960 blev Siri Derkert den första kvinnan med separatutställning på Moderna Museet i Stockholm. Skaderapport Gulnad.

Utropspris: 2 330 SEK

Avslutades: 20 april 2012

Mer info: "SIRI DERKERT, blyertsteckning, sign o dat -44."

KA Pehrson litografi

PEHRSON, Karl Axel (1921-2005): Exotiska blommor, signerad KA Pehrson, 265/385, färglitografi, 58x39 cm (bladstorlek 75x55 cm)

Utropspris: 1 170 SEK

Avslutades: 28 december 2012

Mer info: "KA Pehrson litografi"