Showroom
  Auktionen avslutas:

Avslutade auktioner som passar din sökning "peter dahl"

Berlin & Christiansen, Källemo, barstolar 6 st

Boris Berlin och Poul Christiansen, barstolar modell "Puma" i svartlackerat formböjt trä och benställning i stål. Höjd 93 cm, bredd 42 cm, djup 45 cm. Formgivna 1996, tillverkade av Källemo. Framstår med slitage, färgavslag och repor. (6) JH Transport erbjuder transport av denna vara till en kostnad av DKK 300 + dansk moms till JH's lager i Odense eller Ishöj, Danmark.

Utropspris: 16 600 SEK

Avslutades: 12 maj 2011

Mer info: "Berlin & Christiansen, Källemo, barstolar 6 st"

Strömbergshyttan, bl.a prismavas, 4 delar

Strömbergshyttan. Glas. Bestående av prismavas, höjd 23 cm, signerad Strömbergshyttan B900. 1960/70-tal. Blåtonad cylindervas, höjd 17,5 cm, Anna Örnberg, signerad AÖ 9712 Sg Strömbergshyttan. 1990-tal. Gjutet block, höjd 9,5 cm, längd 14,5 cm. Signerad Strömbergshyttan, 1764, 1960-tal. Karaff med påklippt dekor, höjd 30 cm. Anna Örnberg. Signerad AÖ, Sg Strömbergshyttan, 9310. 1990-tal. Propp saknas. (4) JH Transport erbjuder transport av denna vara till en kostnad av DKK 300 + dansk moms till JH's lager i Odense eller Ishöj, Danmark.

Utropspris: 9 980 SEK

Avslutades: 12 maj 2011

Mer info: "Strömbergshyttan, bl.a prismavas, 4 delar"

Liten badkarssoffa i Louis XVI-stil

Liten badkarssoffa i Louis XVI-stil, mitten av 1900-talet, senare klädsel. Slitage och skador, mittben fram saknas, renoveringsbehov. H: 90 cm. L: 135 cm. JH Transport erbjuder transport av denna vara till en kostnad av DKK 300 + dansk moms till JH's lager i Odense eller Ishöj, Danmark.

Utropspris: 9 980 SEK

Avslutades: 12 maj 2011

Mer info: "Liten badkarssoffa i Louis XVI-stil"