RUNE PERSSON. Stilleben, olja på duk, signerad.

53 x 42 cm.

Utropspris: 800 SEK

Region: Stockholm

Inlagd: 2013-02-28 16:33 CET

Tid på Barnebys: 415 dagar

Avslutades: 28 februari 2013

Avslutade auktioner som passar din sökning "RUNE PERSSON. Stilleben, olja på duk, signerad."

Gottfrid Olsson, 1890-1979 (BUS), olja på duk.

Gottfrid Olsson, 1890-1979 (BUS), olja på duk. Signerad. Vintermotiv, 54 x 66. JH Transport erbjuder transport av denna vara till en kostnad av DKK 300 + dansk moms till JH's lager i Odense eller Ishöj, Danmark.

Utropspris: 6 650 SEK

Avslutades: 13 maj 2011

Mer info: "Gottfrid Olsson, 1890-1979 (BUS), olja på duk."

HARALD WIBERG, olja på duk, signerad och daterad 1949.

Motiv av hjort/rådjur i natur. Ca 61 x 46. Bukipedia Harald Wiberg var en småländsk bildkonstnär. Han studerade vid Konstfack i Stockholm samt i Frankrike och Italien. Wiberg har illustrerat böcker och texter, exempelvis Viktor Rydbergs ”Tomten” men det är främst hans återkommande naturtrogna djurskildringar med exempelvis älgar, harar och fåglar som han är ihågkommen för. Skaderapport Smärre skador på duk. Mindre lagning på duk i målningens vänstra hörn.

Utropspris: 7 800 SEK

Avslutades: 2 januari 2013

Mer info: "HARALD WIBERG, olja på duk, signerad och daterad 1949."

Harald Klinckowström olja

KLINCKOWSTRÖM, Harald (1897-1973): Sydländsk by - kvinna med fruktkorg, signerad och daterad H Klinckowström 1928, olja på duk, 48x63 cm

Utropspris: 1 170 SEK

Avslutades: 28 december 2012

Mer info: "Harald Klinckowström olja"