Träffar för max walter svanberg

Max Walter Svanberg studerade konst vid Malmö målarskola 1931-32 och vid Otte Skölds målarskola i Stockholm 1933-34. Svanberg inriktade sig mot surrealismen och utvecklade ett erotiskt och fantasibetonat formspråk, ofta utfört i tempera, gouache eller akvarell. Kvinnogestalten har en central roll i Svanbergs konst där hon framställs som en hybrid i kombination med blommor, fåglar eller fiskar där könets roll är i fokus.År 1945 grundade Svanberg, tillsammans med C.O. Hultén och Anders Österlin, den surrealistiskt inriktade konstnärsgruppen Imagenisterna. Gruppen hade en önskan att söka sig tillbaka till den ursprungliga surrealismens automatism och det fria flödet av associationer.

Filter
Utropspris/Pris
800 - 2,900 SEK
Land
Kategori
Auktionshus/Handlare
Skriv
TAVLA
SE
SE
SE
1,350 SEK
Köp nu
MAX WALTER SVANBERG. Färglitografi.
Ny!
SE
SE
SE
Visa bud Utrop
800 SEK
Ny!
SE
SE
SE
Visa bud Utrop
800 SEK
Ny!
SE
SE
SE
Visa bud Utrop
800 SEK
Ny!
SE
SE
SE
Visa bud Utrop
800 SEK