KOPPAR, 7 st, med FAT, 7 st, TEKANNA med LOCK, KANNA med LOCK, samt

Bestående av: Kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95). Tre koppar med två fat, dekor i famille rosefärger, godronnerad, med motiv av vaktlar i naturmiljö, diameter på fat 12,5 cm (1 kopp med nagg och kantspricka, 1 fat med nagg). 1 kopp (med handtag) med fat, dekor i famille rosefärger, med motiv av fåglar i naturmiljö bland rockformationer och växter, diameter på fat 11,6 cm (fat med nagg och sprickor, kopp med nagg). 1 kopp med fat, oktagonal, dekor i famille rosefärger, med motiv av hjort bland ruyisvamp och växter, diameter på fat 11,5 cm (fat med sprickor, kopp med kantlagningar). 1 tekanna med lock, med motiv av fåglar, rockformation och växter, längd 19 cm (smärre nagg). 2 koppar med fat, dekor i imarifärger, med motiv av figurer vid bord, diameter på fat 10 cm (fat med kantsprickor, kopp med nagg). 1 udda fat, dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, diameter 12,5 cm (sprickor, nagg). 1 kanna med lock, med motiv av blommor, total höjd 12 cm (kantspricka, ifyllda nagg, lock med lagningar).
Visa bud Utrop
5,000 SEK