Opuscula oratoria et poëtica. FLODERUS, Johannes.

Uppsala, Joh. Edman, 1791. 8:o. (8),+ 419,+ (11) s. Papperslagning i marginalen s. 283, annars fin inlaga. Lätt nött samtida hfrbd med guldornerad rygg med beige ryggtiteletikett, stänkdekorerade pärmpapper och sprängda snitt. L. F. Kumlins namnteckning på främre pärmens insida och Enevald Widebecks (överstrukna) namnteckning, daterad Jäder 1797 på försättsbladet. Floderus (1721-1789) språkforskare, universitetslärare och präst, av samtiden högt aktad för sin vältalighet. Blev 1773 ledamot av bibelkommissionen och var tidvis Uppsala universitets rektor. ?Opuscula.? utgavs postumt, med förord av sonen Matthias. Verket innehåller bl. a. en förteckning över Floderus disputationer (han presiderade vid inte färre än 153 st). De sista 11 opaginerade sidorna subskriptionslista. Enewald Widebeck (1752-1836) disputerade på en avhandling om författarskapet till Jobs bok 1822, under J. E. Flodbergs presidium, blev präst och en av Sveriges många lärda amatörer, samt utgav 1837 ?Strengnäs stifts matrikel".
773 SEK

Sålda föremål

Strindberg, A.
Såld

Strindberg, A.

Slutpris
11,176,100 SEK

SCHÖNER, Johannes (1477-1547)
Såld

SCHÖNER, Johannes (1477-1547)

Slutpris
3,269,287 SEK