PENSELKOPP/BRUSHWASHER, KINA, SANNOLIKT 1600-TAL

Porslin med kalligrafi och dekor inristat i godset över vilket det ligger en svagt gul glasyr. Höjd ca 4,6 cm. Obetydligt slitage, obetydlig krakelyr. Proveniens: Den danske grafikern och jazzmusikern Ib K. Olsen (1938-2018).
Visa bud Utrop
2,600 SEK