Spegel sengustaviansk J.G. Igelström

JOHAN GUSTAF EGELSTRÖM (spegelmakare i Stockholm, gesäll hos Johan Åkerblad 1790-1799, verkgesäll 1799-1801 hos änkan Åkerblad, död 1806), spegel, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad IE samt Stockholms hallstämpel 180?, förgylld med polerat guld och slagmetall samt bemålad, krönt av bandrosett, över- och understycke med infattade gouacher med antikserande motiv, dekor av blad-, pärl- och äggstav, silverfolierade glas, originalbakstycke, 126 x 54 cm PROVENIENS: Stopalo
Visa bud Utrop
4,000 SEK