Auktionshuset Kolonn

Kolonn är ett auktionshus beläget i Sundbyberg, strax norr om Stockholm, som etablerades 2006 av Thommy och Pia Nylund.

I november 2011 övergick Kolonn till att endast sälja föremål via nätauktioner. Visning sker i lokalerna i Sundbyberg.

Kolonn värderar och säljer primärt föremål inom antikt och design eller det som kallas “vardagsantikviteter". De är även kända för deras leksaks- och teknikauktioner där de har stor hjälp av leksaksexperterna Lars Trumstedt och Kent Nordberg.
Länder
  • Sverige
Objekt "Auktionshuset Kolonn"

Bloggat om "Auktionshuset Kolonn"

Nobel är här!
Årets fest är här! Inom några timmar samlas Nobelpristagare och Sveriges kungafamilj med övriga festdeltagare i Stockholms stadshus för att fira årets Nobelpristagare. Barnebys har med anledning av detta satt samman en lista med föremål som finns och funnits på auktion, alla med koppling till Alfred Nobel själv däribland en bordspendyl som en gång tillhört familjen Nobel och som år 2006 var det dyrast sålda konsthantverket på Bukowskis.
Africana för höga priser i Sundbyberg
Kul och varierande visning på Auktionshuset på Kolonn i Sundbyberg

Slutpriser "Auktionshuset Kolonn "

LJUSKRONA, för 4 st ljus, 19/2000-tal.
Höjd ca 54 cm. Auktionshuset Kolonn
FIGURIN, Gubbe med käpp. skuret och bemålat trä, signerad och daterad HR 1931.
Höjd ca 26 cm. Auktionshuset Kolonn
STOLAR, ett par, Leksandmodell, 1900-tal.
Vitmålade. Auktionshuset Kolonn
GOLVFIGUR i form av hand/tass, glasfiber/plast, 2000-tal.
Enligt uppgift skyltmaterial från Mulberry, deras höst/vinterkollektion "A Forest Fairytale" 2012 - inspirerad bland annat av "I vildingarnas land".\n\nHöjd ca 180 cm. Auktionshuset Kolonn
SYBORD, 1800-tal.
Med två lådor. Längd 48, bredd 40, höjd 76 cm. Auktionshuset Kolonn

Hitta adress och telefonnummer till Auktionshuset Kolonn

Auktionshuset Kolonn
Tulegatan 15

17278 Sundbyberg
, Stockholm
T: 08-29 33 34
info@kolonn.se