Auktionshuset Kolonn

Kolonn är ett auktionshus beläget i Sundbyberg, strax norr om Stockholm, som etablerades 2006 av Thommy och Pia Nylund.

I november 2011 övergick Kolonn till att endast sälja föremål via nätauktioner. Visning sker i lokalerna i Sundbyberg.

Kolonn värderar och säljer primärt föremål inom antikt och design eller det som kallas “vardagsantikviteter". De är även kända för deras leksaks- och teknikauktioner där de har stor hjälp av leksaksexperterna Lars Trumstedt och Kent Nordberg.
Länder
  • Sverige
Objekt "Auktionshuset Kolonn"

Bloggat om "Auktionshuset Kolonn"

Nobel är här!
Årets fest är här! Inom några timmar samlas Nobelpristagare och Sveriges kungafamilj med övriga festdeltagare i Stockholms stadshus för att fira årets Nobelpristagare. Barnebys har med anledning av detta satt samman en lista med föremål som finns och funnits på auktion, alla med koppling till Alfred Nobel själv däribland en bordspendyl som en gång tillhört familjen Nobel och som år 2006 var det dyrast sålda konsthantverket på Bukowskis.
Africana för höga priser i Sundbyberg
Kul och varierande visning på Auktionshuset på Kolonn i Sundbyberg

Slutpriser "Auktionshuset Kolonn "

ROLAND SVENSSON. Segelbåt, färglitografi, signerad och numrerad 117/360.
Ca 18 x 13,5 cm. Auktionshuset Kolonn
LOUIS VUITTON, Väska/Handväska, "Alma", 1997.
Monogram canvas med detaljer i läder och guldfärgad metall. Invändigt brun canvas. Innerficka.\n\nMärkt "LOUIS VUITTON PARIS made in france" samt invändigt med datumkod "VI0967”\n\nMått cirka B31 cm x H24 cm x D17 cm. Auktionshuset Kolonn
STOLAR, 1 par, barockstil, 18/1900-tal.
Klädd i formpressat skinn. Auktionshuset Kolonn
ULF BERGLUND. "Nelson Mandela". Svartvitt fotografi. Pigment print. Signerat a tergo Ulf Berglund 3/25.
Fotograferat i Johannesburg, Sydafrika 1994. Kopian framtagen 2011. Auktionshuset Kolonn
SPEGEL MED VÄGGKONSOL SAMT VÄGGLAMPETTER, 1 par, porslin, 1900-talets slut.
Med dekor av blommor.\nSpegelns höjd 77 cm. Auktionshuset Kolonn

Hitta adress och telefonnummer till Auktionshuset Kolonn

Auktionshuset Kolonn
Tulegatan 15

17278 Sundbyberg
, Stockholm
T: 08-29 33 34
info@kolonn.se