Bukowskis

Bukowskis grundades 1870 av Henryk Bukowski och har utvecklats till att bli Nordens största auktionshus. Idag är Bukowskis Kunglig hovleverantör och erbjuder internationella slagauktioner, online-auktioner, och private sales. Bukowskis har genomfört auktioner i Sverige under de senaste 140 åren, bland annat kung Karl XV samling år 1873 och kvarlåtenskapen efter Ingmar Bergman år 2009. Bukowskis fick även exklusiva rättigheter att sälja etsningar gjorda av den svenska konstnären Anders Zorn på 1920-talet. Etsningarna var så värdefulla att de accepterades som säkerhet för banklån, och blev även börsnoterade hos Bukowskis.

Bukowskis är ett av Skandinaviens äldsta showroom och har kontinuerligt visningar av både unika och högkvalitativa konstobjekt. Bukowskis huvudkontor ligger i Stockholm, de har kontor i Helsingfors, Göteborg och Malmö, och finns även representerade runt om i Europa, USA och Asien. Bukowskis har sedan länge varit specialister inom konst, och håller sig ständigt uppdaterade för att dagligen kunna göra kvalificerade värderingar av konstföremål, vilket bidrar till den stadiga ökningen av Bukowskis konstnärliga kunskapsbank.

I Stockholm har Bukowskis slagauktioner i form av Klassiska, Moderna, Vintage & Juveler samt Contemporary & Design, och varje auktion hålls två gånger om året under våren och hösten. Bukowskis erbjuder också en mängd andra auktioner så som Vintage Sale, Eclectic Sale, och olika specialauktioner. Onlineförsäljningen sker genom Bukowskis Market, som har showroom i Stockholm, Göteborg och Malmö. Bukowskis Market erbjuder katalogsföremål från alla epoker och alla prisklasser, lämpliga både som samlarobjekt eller heminredning. Bukowskis är en del av International Auctioneers, IA, som består av sju välkända auktionshus i Europa och USA. Bukowskis är också representerade i EFA - European Federation of Auctioneers.

Länder
  • Sverige
  • Finland
Objekt "Bukowskis"

Bloggat om "Bukowskis"

Dags för design!
Hela världen håller på att fyllas med skandinavisk design. Nu satsar allt fler på curerade auktioner för att möta efterfrågan och öka intresset ytterligare. Senast i raden är Bukowskis som idag lanserar sin första MODERN & NORDIC DESIGN.
Vi har möblerna för din uteplats
Det har blivit dags att inreda uteplatsen och vi vill därför tipsa om dessa fina möbler som just nu finns att hitta på auktion.
Nu slipper du jaga mer Lotta!
Helgerna på loppis är över. Det handlar fortfarande om en jakt efter det unika och det som inte längre finns i produktion, men stjärnstylisten Lotta Agaton har nu övergett industriloppisarna till förmån för Europas antikaffärer och auktionshus.
Smycken för bröllopsfesten
Nu börjar det dra ihop sig, Pingsthelgen är snart här och det innebär för många bröllop. Oavsett om du gifter dig denna helg eller längre fram i sommar hittar du just nu en mängd vackra smycken och accessoarer för kärlekens stora fest.
Majoritet av onlinebud då nya prisrekord sattes på de moderna auktionerna
Bukowskis och Stockholms Auktionsverk har precis avslutat de moderna auktionerna och nya prisrekord sattes hos bägge husen. Hos Bukowskis skedde 57% av buden online, vilket gör det allt tydligare att en större del av processen idag sker digitalt.

Slutpriser "Bukowskis "

IB KOFOD LARSEN, fåtölj, "Sälen", Olof Persson, Jönköping 1950-60-tal.
Teakstomme, svart skinnklädsel, lös sittplymå, etikettmärkt OPE under plymån. Bukowskis
TEBORD, med fajansbricka. Nordeuropa, 1700-talets andra hälft.
Skiva med dekor i starkeldsblått av blombuketter, fjärilar och girlander mot vit botten. Underrede målat i grått och blått. Längd 81, bredd 59, höjd 76 cm. Bukowskis
"Hom'mere (L'eautre)"
Roberto Matta\n"Hom'mere (L'eautre)"\nSvit med 10 färgakvatinter, 1975, samliga signerade 82/100, tryckt och utgiven av Atelier Georges Visat, Paris. 49,5 x 37,6/ 37,6 x 49,5 cm, bladstorlek 67 x 51 cm (Japan). Bukowskis
RING, blå hjärtslipad safir, 10.66 ct, med baguetteslipade diamanter, tot. ca. 0.18 ct.
18k vitguld. Cert. GRS. St 17.5/55. Bukowskis
"Untitled"
Fernandez Arman\n"Untitled"\nSignerad Arman. Utförd 1989. Assemblage med penslar och akryl på duk 112 x 160 cm. Bukowskis

Hitta adress och telefonnummer till Bukowskis

Kundtjänst
Sverige:
info@bukowskis.com
T:+46 8 614 08 00
Finland:
helsinki@bukowskis.com
T:+358 9 668 91 10
Göteborg
Kungsportsavenyn 43
411 36 Göteborg
T: 031 20 03 60
goteborg@bukowskis.com
Norrköping
Linnégatan 21
602 23 Norrköping
T: 011 - 18 42 30
norrkoping@bukowskis.com
Stockholm
Arsenalsgatan 4
Box 1754
111 87 Stockholm
T: 08 614 08 00
info@bukowskis.com
Malmö
Kalendegatan 18
211 35 Malmö
T: 040 669 57 80
malmo@bukowskis.com
Helsingfors
Bukowski Oy Ab
Stora Robertsgatan 12
SF-00120 Helsingfors
Finland
T: +358-9-668 91 10
helsinki@bukowskis.com