Bukowskis

Bukowskis grundades 1870 av Henryk Bukowski och har utvecklats till att bli Nordens största auktionshus. Idag är Bukowskis Kunglig hovleverantör och erbjuder internationella slagauktioner, online-auktioner, och private sales. Bukowskis har genomfört auktioner i Sverige under de senaste 140 åren, bland annat kung Karl XV samling år 1873 och kvarlåtenskapen efter Ingmar Bergman år 2009. Bukowskis fick även exklusiva rättigheter att sälja etsningar gjorda av den svenska konstnären Anders Zorn på 1920-talet. Etsningarna var så värdefulla att de accepterades som säkerhet för banklån, och blev även börsnoterade hos Bukowskis.

Bukowskis är ett av Skandinaviens äldsta showroom och har kontinuerligt visningar av både unika och högkvalitativa konstobjekt. Bukowskis huvudkontor ligger i Stockholm, de har kontor i Helsingfors, Göteborg och Malmö, och finns även representerade runt om i Europa, USA och Asien. Bukowskis har sedan länge varit specialister inom konst, och håller sig ständigt uppdaterade för att dagligen kunna göra kvalificerade värderingar av konstföremål, vilket bidrar till den stadiga ökningen av Bukowskis konstnärliga kunskapsbank.

I Stockholm har Bukowskis slagauktioner i form av Klassiska, Moderna, Vintage & Juveler samt Contemporary & Design, och varje auktion hålls två gånger om året under våren och hösten. Bukowskis erbjuder också en mängd andra auktioner så som Vintage Sale, Eclectic Sale, och olika specialauktioner. Onlineförsäljningen sker genom Bukowskis Market, som har showroom i Stockholm, Göteborg och Malmö. Bukowskis Market erbjuder katalogsföremål från alla epoker och alla prisklasser, lämpliga både som samlarobjekt eller heminredning. Bukowskis är en del av International Auctioneers, IA, som består av sju välkända auktionshus i Europa och USA. Bukowskis är också representerade i EFA - European Federation of Auctioneers.

Länder
  • Sverige
  • Finland
Objekt "Bukowskis"

Bloggat om "Bukowskis"

Utställningarna du inte får missa i vår
Åtta ur Sveriges unga konstelit tipsar om utställningarna och auktionerna ni inte får missa i vår och sommar.
Ernst Billgrens IKEA-konst dyrare än galleripriserna
Under ett halvt sekel har Ikea format de svenska hemmen men inte bara med möbler. År 2006 lanserade de sin Art Event-serie där konst, som då såldes för en spottstyver, idag inbringar det tiodubbla.
Hetaste inredningen för din uteplats
Barnebys tipsar om hur du gör din uteplats extra härlig i sommar.
Ursäkta, vad är klockan...?
Människan har i alla tider försökt mäta tiden. Trots att de flesta har klockan i mobilen har inte armbandsuret varit trendigare sedan Mad Men-eran var på riktigt och guldklockan var beviset på lång och trogen tjänst. Igår såldes världens dyraste Rolexklocka på auktion. Nu börjar högsäsongen för det världens hetaste samlarområde!
Intervju med Mikael Wallhagen inför Bukowskis Important Timepieces!
Auktionsmånaden för klockentusiaster är långt ifrån över. På tisdag 16/5 är det dags för Bukowskis Important Timepieces. Vi tar pulsen på Mikael Wallhagen som tillsammans med Tony Frank representerar Klockavdelningen på Bukowskis.

Slutpriser "Bukowskis "

SKED med kronknopp, av Johan Falckman, Halmstad 1725.
Delvis förgylld. I bladet gravyr, snedgodronnerat skaft, kronknopp med ringhängen. Vikt 35 gram. Bukowskis
CARTIER, Roadster, armbandsur, 41 x 36,5 (45,5) mm
Stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2010. Bukowskis
SPEGEL. Barock, 1700-talets början. Burchardt Prechts art.
Dekor av förgyllt bly i form av örn, orm och akantusblad. I ramen infällt spegelglas. Höjd 100, bredd 52 cm. Bukowskis
SKÅL
Kaj Franck\nSKÅL\nSign. K. Franck Nuutajärvi Notsjö -59. Ljusgrönt glas. Diam. 22,5 cm. Bukowskis
STOL LUKKI. 1950-tal
Ilmari Tapiovaara\nSTOL LUKKI. 1950-tal\nMetallben. Sits av faner, klädd i konstläder. Höjd 44 cm. Bukowskis

Hitta adress och telefonnummer till Bukowskis

Kundtjänst
Sverige:
info@bukowskis.com
T:+46 8 614 08 00
Finland:
helsinki@bukowskis.com
T:+358 9 668 91 10
Göteborg
Kungsportsavenyn 43
411 36 Göteborg
T: 031 20 03 60
goteborg@bukowskis.com
Norrköping
Linnégatan 21
602 23 Norrköping
T: 011 - 18 42 30
norrkoping@bukowskis.com
Stockholm
Arsenalsgatan 4
Box 1754
111 87 Stockholm
T: 08 614 08 00
info@bukowskis.com
Malmö
Kalendegatan 18
211 35 Malmö
T: 040 669 57 80
malmo@bukowskis.com
Helsingfors
Bukowski Oy Ab
Stora Robertsgatan 12
SF-00120 Helsingfors
Finland
T: +358-9-668 91 10
helsinki@bukowskis.com