Bukowskis Market

Bukowskis Market, tidigare Auktionskompaniet, är den del av Bukowskis som bedriver nätauktioner. De internetbaserade auktionerna äger rum året runt, dygnet runt. Bukowskis Market har ett stort utbud av olika objekt så som antikviteter, design, konst och dekorativa föremål från alla tidsepoker och i alla prisklasser. Innan man bestämmer sig för att buda hem ett objekt finns det möjlighet att ta en närmare titt på föremålet i Bukowskis showrooms. Bukowskis Market showrooms finns representerade i Stockholm, Göteborg, Malmö, Norrköping och Helsingfors. Ledorden för Bukowskis marknadsplats på nätet är professionalism, garanti och kontroll.

Länder
  • Sverige
  • Finland
Objekt "Bukowskis Market"

Bloggat om "Bukowskis Market"

Inredning och inspiration till din veranda
Under sommaren vill vi naturligtvis spendera så mycket tid som möjligt utomhus. Men det betyder inte att inredningen behöver stanna inne. Barnebys tipsar om några olika sätt att inreda altanen, verandan, terassen, balkongen eller uteplatsen på.
Kärlek till keramik
Porslin, fajans och stengods. Att inhandla porslin och keramik på auktion är många gånger en lönsammare affär än att köpa nytt. Äldre serviser har ofta vackra dekorer, och att blanda koppar och tallrikar med olika servisdekorer gör bordet riktigt charmigt. Barnebys tipsar om skötselråd och om fina serviser som finns på auktion just nu.
Rätt med rotting
Tycker du att rotting känns förlegat och mossigt? Då är det dags att tänka om. Möbler i rotting och bambu är en av de hetaste inredningstrenderna just nu. Materialet är naturligt och slitstarkt, möblerna gedigna men nätta och de passar lika bra inomhus som utomhus. Perfekt för både stan och landet! Barnebys tipsar om några snygga sittmöbler i rotting och bambu som just nu finns på auktion.
Väskor bättre investeringar än aktier och fastigheter
Hermès Birkinväska är världens mest exklusiva handväska och förmodligen också världens dyraste. Men en Birkin eller en Chanel 2.55 är mer än en statussymbol och en kändistrend - den kan bli en riktig guldgruva. Väskor från Hermès och Chanel kan vara en bättre investering än både aktier och fastigheter - åtminstone i USA.
Hemma hos Daphne Strååt i sommarstugan
På den sörmländska landsbygden har Daphne Strååt och hennes partner Rolf Ullman skapat sin bohemiska sommaroas. Med möbler och textilier från Indien blandat med svenska loppisfynd är det lilla torpet från 1800-talet en färgklick mitt i den prunkande grönskan.

Slutpriser "Bukowskis Market "

Krucifix. Mässing, emalj, Ryssland 1800/1900-tal.
Krucifix.\nMässing, emalj, Ryssland 1800/1900-tal.\nI form av ryskt sk patriarkalkors med den korsfäste Kristus. Höjd 38 cm.\nNågra repor. Bukowskis Market
Trädgårdsstolar. 4 st, Grythyttan, 1900-tal.
Trädgårdsstolar.\n4 st, Grythyttan, 1900-tal.\nStomme av bemålad metall. Trä sits och rygg bemålad vit. Brickmärkt Grythyttan stalmöbler. Höjd 89 cm.\nBruksslitage, senare målning, färgbortfall, repor och skav. Bukowskis Market
Taklampa. "O Space", Luca Nichetto och Gianpietro Gai för, Foscarini, Italien, formgiven 2003.
Taklampa.\n"O Space", Luca Nichetto och Gianpietro Gai för, Foscarini, Italien, formgiven 2003.\nVit plast. Höjd ca 27cm, längd 56cm.\nSlitage. Ej funktionstestad. Bukowskis Market
Vas. Glas, Gunnel Nyman, Notsjö, otydligt signerad.
Vas.\nGlas, Gunnel Nyman, Notsjö, otydligt signerad.\nKlart glas med musch. Syrasignerad. Höjd ca 24 cm.\nNågon repa. Bukowskis Market
Matta. Täbris figural, semiantik. Ca 180x135 cm.
Matta.\nTäbris figural, semiantik. Ca 180x135 cm.\nRosa botten övermönstrad med växter, blommor och djur i olika färger.\nNågot sned. Slitage. Bukowskis Market

Hitta adress och telefonnummer till Bukowskis Market

Stockholm
Hälsingegatan 43
113 31 Stockholm
Sverige

Tel +46 8-23 57 00
Malmö
Kalendegatan 18
211 35 Malmö
Sverige

Tel +46 40-661 39 50
Fax +46 40-669 57 89
Helsingfors
Stora Robertsgatan 4
FI-00120 Helsingfors
Finland

Tel +358 9-66 89 11 50
Fax +358 9-612 12 66
Göteborg
Frihamnen 16 A
417 55 Göteborg
Sverige

Tel +46 31-15 45 80
Fax +46 31-15 45 83
Norrköping
Linnégatan 21
602 23 Norrköping
Sverige

Tel +46 11-18 42 30
Fax +46 11-13 28 50