Bukowskis Market

Bukowskis Market, tidigare Auktionskompaniet, är den del av Bukowskis som bedriver nätauktioner. De internetbaserade auktionerna äger rum året runt, dygnet runt. Bukowskis Market har ett stort utbud av olika objekt så som antikviteter, design, konst och dekorativa föremål från alla tidsepoker och i alla prisklasser. Innan man bestämmer sig för att buda hem ett objekt finns det möjlighet att ta en närmare titt på föremålet i Bukowskis showrooms. Bukowskis Market showrooms finns representerade i Stockholm, Göteborg, Malmö, Norrköping och Helsingfors. Ledorden för Bukowskis marknadsplats på nätet är professionalism, garanti och kontroll.

Länder
  • Sverige
  • Finland
Objekt "Bukowskis Market"

Bloggat om "Bukowskis Market"

Ljuva 1930-tal!
1930-talet var stilrent, enkelt och andades en sober elegans. Möbler i böjträ, stålrör och bonad björk gjorde rummen ljusa och luftiga och ersatte det tidigare mörka och tunga. Bort skulle de sirliga dekorationerna och inredningen blev istället sparsamt utsmyckad med mjuka former och rena linjer. Barnebys ger dig inspiration och tips om hur du inreder i sann 1930-talsanda.
Den oändliga lekfullhetens formgivare - Stig Lindberg 100 år
Lekfull, påhittig, färgstark, mångsidig och modern - alla storslagna adjektiv står i givakt när man talar om den folkkäre formgivaren som satte färg och mönster på det svenska folkhemmet. Den 17 augusti skulle han ha fyllt hundra år. Grattis, tusenkonstnären Stig Lindberg!
Dagbädden är årets trendigaste möbel
Den är komfortabel, elegant och dubbelt funktionell. Dagbädden har det senaste året blivit en supertrendig inredningsdetalj. Eftersom den kan fungera både som säng och soffa passar den lika bra i små som i större hem.
Inredningsinspiration: Svenska musikerns vindsvåning på Södermalm
Grammisvinnaren, låtproducenten och sångaren Oskar Linnros säljer sin mysiga vindsvåning på Åsögatan i Stockholm. I den bohemiska tvåan blandas kelim och gedigna trämöbler med industriell design, och i sovrummet har han en gång spelat in en skiva. Följ med på en rundtur!
På tapeten!
Är du trött på den vita, kala väggen eller på tapeten du en gång tyckte gjorde rummet ljust och luftigt? Vi ger dig några tips på hur du kan ge din vägg ett riktigt upplyft, utan att behöva kladda med vare sig färg eller tapetklister.

Slutpriser "Bukowskis Market "

Bordslampa. Kosta. 1950-tal.
Bordslampa.\nKosta. 1950-tal.\nKonformat glas. Etsad dekor med fiskar. Signerat Kosta Hx BSa 52. Höjd exklusive ställning för skärm, ca 32 cm. Bukowskis Market
Giacomo Quarenghi. Hans skola, blandteknik på papper, signerad.
Giacomo Quarenghi.\nHans skola, blandteknik på papper, signerad.\nArkitektonisk studie, S:t Petersburg. 28x41 cm.\nEj examinerad ur ram. Bukowskis Market
Diamant. Oinfattad, ca 1,03 ct.
Diamant.\nOinfattad, ca 1,03 ct.\nKvalitet ca N-P/VVS. Bukowskis Market
Bordsspegel. Nyrokoko, 1800-tal.
Bordsspegel.\nNyrokoko, 1800-tal.\nFörgylld och bronserad. Dekor av rocailler, volutfötter. Höjd 45 cm.\nSlitage. Sprickor. Kompletteringar. Omgjord till väggspegel. Bukowskis Market
Vas. Opalglas, "Savoy", sign. Alvar Aalto- 3030. 1950-tal.
Vas.\nOpalglas, "Savoy", sign. Alvar Aalto- 3030. 1950-tal.\nEtikettmärkt. H 16.\nBruksslitage. Bukowskis Market

Hitta adress och telefonnummer till Bukowskis Market

Stockholm
Hälsingegatan 43
113 31 Stockholm
Sverige

Tel +46 8-23 57 00
Malmö
Kalendegatan 18
211 35 Malmö
Sverige

Tel +46 40-661 39 50
Fax +46 40-669 57 89
Helsingfors
Stora Robertsgatan 4
FI-00120 Helsingfors
Finland

Tel +358 9-66 89 11 50
Fax +358 9-612 12 66
Göteborg
Frihamnen 16 A
417 55 Göteborg
Sverige

Tel +46 31-15 45 80
Fax +46 31-15 45 83
Norrköping
Linnégatan 21
602 23 Norrköping
Sverige

Tel +46 11-18 42 30
Fax +46 11-13 28 50