Bukowskis Market

Bukowskis Market, tidigare Auktionskompaniet, är den del av Bukowskis som bedriver nätauktioner. De internetbaserade auktionerna äger rum året runt, dygnet runt. Bukowskis Market har ett stort utbud av olika objekt så som antikviteter, design, konst och dekorativa föremål från alla tidsepoker och i alla prisklasser. Innan man bestämmer sig för att buda hem ett objekt finns det möjlighet att ta en närmare titt på föremålet i Bukowskis showrooms. Bukowskis Market showrooms finns representerade i Stockholm, Göteborg, Malmö, Norrköping och Helsingfors. Ledorden för Bukowskis marknadsplats på nätet är professionalism, garanti och kontroll.

Länder
  • Sverige
  • Finland
Objekt "Bukowskis Market"

Bloggat om "Bukowskis Market"

Trendspaning: Ge ditt hem nytt liv med kelim
Med mönster i starka färger har den så kallade äkta mattan gjort stor comeback i våra sparsmakade hem. Framförallt den färgsprakande kelimmattan som blir en riktig juvel i rummet, var du än väljer att lägga den.
Lennart Nilsson 1922-2017 - 5 dyraste verken på auktion
En av Sveriges mest berömda fotografer gick bort i helgen. Lennart Nilsson blev en världsstjärna med sina banbrytande fotografier till boken "Ett barn blir till" och bildreportage för tidskriften LIFE. Vi listar några av de dyraste fotografierna av Lennart Nilsson som sålts på auktion.
8 fina stolar till matplatsen
Romantiskt, klassiskt, modernt eller kanske retro - på auktion finns sittmöbler för alla smaker och stilar! Vi tipsar om åtta snygga stolsmodeller som går att buda hem just nu, och ger inredningsinspiration till matplatsen.
Frukost med Michael Storåkers
Efter att ha lämnat VD-posten på Bukowskis har Michael Storåkers, tillsammans med kollegorna Anna-Karin Pusic och Michael Elmenbeck, återigen vänt upp och ner på konstsverige när de på kort tid skapat CFHILL. Barnebys har träffat mannen bakom landets mest nytänkande marknadsplats för konst.
Så tog sig skrivbordet in i våra hem
Inget arbetsrum eller kontor är komplett utan ett gediget skrivbord. Rustika, smäckra, snygga, eleganta och moderna - det finns skrivbord för alla smaker och alla typer av inredning. Barnebys berättar om människans förkärlek för att skriva, rita och läsa ledde till uppfinnandet av en av våra vackraste möbler.

Slutpriser "Bukowskis Market "

Skrivbordsuppsats. 5 delar, 1900-talets början.
Skrivbordsuppsats.\n5 delar, 1900-talets början.\nmässing med dekor av vildsvinständer. Bestående av termometer, tändsticksställ, ljusstake, bläckhorn samt pennfat med brevkniv. Längd ca 10,3-24 cm. Bukowskis Market
Stolar. Ett par, Nesto, Nässjö stolfabrik, Ferdinand Lundqvist, 1900-talets andra hälft.
Stolar.\nEtt par, Nesto, Nässjö stolfabrik, Ferdinand Lundqvist, 1900-talets andra hälft.\nSvartlackerade. Ribbade ryggar. Stämpelmärkta.\nBruksslitage. Senare lackering. Bukowskis Market
Vägglampa. Mässing, Hans Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra hälft.
Vägglampa.\nMässing, Hans Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra hälft.\nHalvcylindrisk form. Märkt med etikett. Höjd 28 cm.\nEj funktionstestad. Några repor och märken. Bukowskis Market
Okänd Konstnär. Olja på duk, ej signerad, England, 1800-tal.
Okänd Konstnär.\nOlja på duk, ej signerad, England, 1800-tal.\nLandskap med stenbro. 19 x 29 cm.\nDuklagning. Krackelyr. Bukowskis Market
Golvlampa. 1900-talets andra hälft.
Golvlampa.\n1900-talets andra hälft.\nSkaft och skärm i kromad respektive vitlackerad metall. Fotplatta i vit plast. Höjd ca 135 cm.\nBruksslitage, smärre fläckar och anlöpningar. Knopp för dragsnöre av. Ej funktionstestad. Bukowskis Market

Hitta adress och telefonnummer till Bukowskis Market

Stockholm
Hälsingegatan 43
113 31 Stockholm
Sverige

Tel +46 8-23 57 00
Malmö
Kalendegatan 18
211 35 Malmö
Sverige

Tel +46 40-661 39 50
Fax +46 40-669 57 89
Helsingfors
Stora Robertsgatan 4
FI-00120 Helsingfors
Finland

Tel +358 9-66 89 11 50
Fax +358 9-612 12 66
Göteborg
Frihamnen 16 A
417 55 Göteborg
Sverige

Tel +46 31-15 45 80
Fax +46 31-15 45 83
Norrköping
Linnégatan 21
602 23 Norrköping
Sverige

Tel +46 11-18 42 30
Fax +46 11-13 28 50