Bukowskis Market

Bukowskis Market, tidigare Auktionskompaniet, är den del av Bukowskis som bedriver nätauktioner. De internetbaserade auktionerna äger rum året runt, dygnet runt. Bukowskis Market har ett stort utbud av olika objekt så som antikviteter, design, konst och dekorativa föremål från alla tidsepoker och i alla prisklasser. Innan man bestämmer sig för att buda hem ett objekt finns det möjlighet att ta en närmare titt på föremålet i Bukowskis showrooms. Bukowskis Market showrooms finns representerade i Stockholm, Göteborg, Malmö, Norrköping och Helsingfors. Ledorden för Bukowskis marknadsplats på nätet är professionalism, garanti och kontroll.

Länder
  • Sverige
  • Finland
Objekt "Bukowskis Market"

Bloggat om "Bukowskis Market"

Branden på Kungliga Konsthögskolan
I onsdags eftermiddag kom larmet om att Kungliga Konsthögskolan på Skeppsholmen stod i brand. Först under förmiddagen på torsdagen uppgavs branden vara under kontroll, men den kunde ha förstört en av våra viktigaste konstfakulteter. Barnebys berättar om högskolans historia.
I Johnny Depps färgsprakande våning
Bohemiskt, industriellt, romantiskt och vågat. I Johnny Depps takvåning i Los Angeles har uttrycket "less is more" aldrig yttrats. Följ med på en rundtur i våningen som nu är till salu.
Glöm inte bort ditt badrum!
Rummet där du både börjar och avslutar din dag är ofta det rum som ser likadant ut under längre tid, men glöm inte att detta rum också kan förändras och förnyas – med mer än bara ny frotté. Ge platsen för din morgonrutin ett lyft!
Hemma hos Rocco Gustafsson
Vid ån i de gamla delarna av Eskilstuna ligger en vacker 1800-tals villa i trä, välkänd för många Eskilstunabor. Den tillhörde Carl Braunerhielm, lokal celebritet och kulturprofil i staden, berömd för sitt konstintresse och sina glöggpartyn. Idag bor Rocco Gustafsson med familj i huset i en härlig blandning av äldre möbler, konst och designklassiker.
Höstens snyggaste inredningstrender
Byt ut det ljusa och skira mot mörkare färger och tyngre material och förnya ditt hem inför hösten! Barnebys har listat några av höstens snyggaste inredningstrender.

Slutpriser "Bukowskis Market "

Ljusstakar. Ett par, brons, rokokostil, 1800-talets senare hälft.
Ljusstakar.\nEtt par, brons, rokokostil, 1800-talets senare hälft.\nRund fotplatta med riklig dekor med rocailler och insekter. Balusterformat skaft. Höjd 26 cm.\nSpår av stearin. Bruksslitage. Bukowskis Market
Soffa. Gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Soffa.\nGustaviansk stil, 1900-talets mitt.\nFörgylld och bronserad. Skuren dekor. Fast stoppad rygg, lös plymå i sits. Klädda armlän. Längd ca 210 cm.\nKlädsel med slitage. Repor och märken. Något färgbortfall. Bukowskis Market
Gripsholmsfåtölj. Gustaviansk, 1900-talets första hälft.
Gripsholmsfåtölj.\nGustaviansk, 1900-talets första hälft.\nI björk, med lös stoppad sits och rygg samt klädda och stoppade armlän, kopplade ben.\nStällvis hårt slitage på tyg, varav med på armlän samt trasiga band(vilka fäster ryggdyna till trästomme). Bukowskis Market
Ytterfoder. Mässing, 1800-talets första hälft.
Ytterfoder.\nMässing, 1800-talets första hälft.\nRund form. Reliefdekor av figurscener. Hänklar med dekor av lejonmaskaroner. Höjd 29 cm.\nSlitage, repor och märken. Invändig beläggning. Bukowskis Market
Miniatyrer Och Snusflaskor. 7 st, porslin, Kina, 1800/1900-tal.
Miniatyrer Och Snusflaskor.\n7 st, porslin, Kina, 1800/1900-tal.\nDekor i underglasyrblå. Höjd 6 - 9 cm.\nBruksslitage. Nagg/mindre avslag samt sprickor. Tillverkningsdefekter. Saknar delvis lock. Bukowskis Market

Hitta adress och telefonnummer till Bukowskis Market

Stockholm
Hälsingegatan 43
113 31 Stockholm
Sverige

Tel +46 8-23 57 00
Malmö
Kalendegatan 18
211 35 Malmö
Sverige

Tel +46 40-661 39 50
Fax +46 40-669 57 89
Helsingfors
Stora Robertsgatan 4
FI-00120 Helsingfors
Finland

Tel +358 9-66 89 11 50
Fax +358 9-612 12 66
Göteborg
Frihamnen 16 A
417 55 Göteborg
Sverige

Tel +46 31-15 45 80
Fax +46 31-15 45 83
Norrköping
Linnégatan 21
602 23 Norrköping
Sverige

Tel +46 11-18 42 30
Fax +46 11-13 28 50