Träffar för uno vallman

Bildkonstnären Uno Vallman föddes i Norrala och utbildade sig i Stockholm på Otte Skölds målarskola och på Kungliga Konsthögskolan. Vallmans måleriska stil har kallats för ”Vallminismen” och konsten är lätt naivistisk, färgstark och non-figurativ, ofta med inslag av symbolism. Sven "X:et" Erixson har varit en stor inspiratör till Vallmans måleri men också konstnärer som Isaac Grünewald och Asger Jorn har påverkat. Förbindelsen med Asger Jorn förde Vallman mot ett mer abstrakt formspråk med ornamentala inslag. Det stora genombrottet kom 1947 på utställningen "Ung konst" i Stockholm och på en separatutställning senare samma år. Tillsammans med bland annat Lennart Rodhe, Lage Lindell och Olle Bonniér ingick Vallman i Sveriges "1947 års män" vilka tillsammans kom att utveckla konkretismen.

Sortera efter
Filter
Sortera efter
Utropspris/Pris
2,000 - 6,000 SEK
Land
Kategori
Auktionshus/Handlare
  • Visa allt
Fast Pris/Auktion
Uno Vallman - Färglitografi, "Barn i maskinåldern"
SE
SE
SE
2,500 SEK
UNO VALLMAN. Träd i landskap, olja på pannå, signerad och daterad 1961.
SE
SE
SE
Visa bud Utrop
4,000 SEK

Vill du se mer? Skapa en bevakning så meddelar vi dig så snart objekt som passar din sökning dyker upp.