Norrlands Auktionsverk

Artiklar relaterade till Norrlands Auktionsverk

Guldkornen hos Norrlands Auktionsverk

På fredag är det dags för Norrlands Auktionsverk att hålla auktion, där alltifrån konst och silverföremål till möbler och klockor kommer gå under klubban.

Konst

Norrlands Auktionsverk säljer Karl-Axel Pehrsons arvskifte

I sommar har Norrlands Auktionsverk fått uppdraget att förmedla arvskiftet efter konstnären Karl Axel Pehrson.
I det varierande utbudet finns flertal oljemålningar, akvareller, litografier & blandtekniker från de flesta tider och stilar som Karl Axel utförde under sitt liv som konstnär. Det säljs även gåvor som han har fått från sina konstnärsvänner, bland annat Pierre Olofsson, Olle Bonniér, Lennart Rodhe & Per Erik Böklin.

Konst

Stjärnfall över Norrlands Auktionsverk

Groteska gestalter, romantik, läder och kraftfull lappländsk natur är bara en liten del när Norrlands Auktionsverk ställer till med en stjärnkantad auktion.