I-art Auction

Artiklar relaterade till I-art Auction

5 modeskapares fantastiska inredningar

Världens största modeskapare har blivit framgångsrika tack vare sin blick för det estetiska. Och det gäller naturligtvis också deras heminredning. Dramatiskt, eklektiskt och helt galet - här är några av våra mest välrenommerade modekreatörers fantastiska hem.

Interiör

Ljuva 1930-tal!

1930-talet var stilrent, enkelt och andades en sober elegans. Möbler i böjträ, stålrör och bonad björk gjorde rummen ljusa och luftiga och ersatte det tidigare mörka och tunga. Bort skulle de sirliga dekorationerna och inredningen blev istället sparsamt utsmyckad med mjuka former och rena linjer. Barnebys ger dig inspiration och tips om hur du inreder i sann 1930-talsanda.

Interiör

Kinesiskt nyår och fem kinesiska rekord

I år infaller det kinesiska nyåret den 16 februari och vi ska nu påbörja hundens år. För att fira in det nya året har vi listat några av höjdpunkterna i auktionshistorien när det kommer till kinesisk konst och hantverk.

Konst